امروز ۳ بهمن ۱۳۹۶
نوشته شده در ۶ شهریور ۱۳۹۶، توسط: ، سرویس: جامعه، خبر، فرهنگ مردم، بازدید: 262 views

نشست فعالان مساجد با مسئولان شهرستان

گریشنا (هفت‌برکه): در چهارمین روز از هفته دولت و آخرین روز از هفته مساجد، نشست صمیمی فعالین مساجد با مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان گراش در مسجد امام حسن عسکری (ع) گراش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش، این نشست به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات امنا و کانون فرهنگی هنری شهید حسینعلی غلامی مسجد امام حسن عسکری (ع) و به مناسبت تقارن هفته جهانی مساجد و هفته دولت برگزار شد. در این نشست که پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا با حضور حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغ، امام جمعه گراش؛ اصغر فرودی، فرماندار شهرستان؛ آیینه‌افروز، رییس اداره ارشاد؛ نمایندگان شورای شهر، جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان و ائمه جماعات، مدیران کانون‌های فرهنگی هنری، خادمان و فعالین حوزه فرهنگی مساجد حضور داشتند.

فرماندار شهرستان در سخنرانی‌اش به کارکردهای متفاوت مساجد در دوران مختلف اشاره کرد و این تقارن مبارک را به فال نیک گرفت. فرودی اظهار داشت: «من به عنوان کسی که خود عضوی از هیات امنای مساجد متعدد هستم، اعلام می‌کنم ما در کشور کمبود مسجد داریم. اگر خواستیم مسجد بنا کنیم، باید ملحقات مسجد را نیز لحاظ کنیم. ساخت فضای فرهنگی، خانه عالم، کتابخانه و … از جمله این مکان‌هاست.» فرودی به برخی معضلات و آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: «آسیب‌های اجتماعی وجود دارد و مساجد باید در این راستا دستگاه‌های ذیربط را یاری دهند و شاید این بهترین عبادت باشد.» او نکاتی را در خصوص آسیب‌های فعالیت مساجد برشمرد و گفت: «مساجد نباید وارد مسایل سیاسی و جناحی شدید شوند. مساجد نباید باعث عدم پیشرفت باشد، بلکه باید مامن و مرکز حل مشکلات باشد.»

رییس کمیته برنامه‌ریزی شهرستان به ساخت خانه‌های عالم در ارد، فداغ، زینل‌آباد و خلیلی اشاره کرد و در خصوص دغدغه‌های فعالین مساجد قول مساعد داد. او گفت: «در حد توان تلاش خواهیم نمود اعتبارات لازم جهت برپایی مساجد و فعالیت‌های کانون فرهنگی هنری تامین نماییم.»

در ادامه مراسم، سه تن از فعالین مساجد و کانون‌های فرهنگی هنری به بیان دغدغه‌ها، مطالبات و پیشنهادهای خود پرداختند. حجت الاسلام عسکری، امام جماعت مسجد امام حسن عسکری(ع)، با اشاره به آیه ۲۴ سوره انفال و آیات ۴۵ و ۴۶ سوره احزاب اظهار داشت: «پس از صد سال، دیگر اثری از ما نخواهد بود و همه به خاک ملحق خواهیم شد. پس بیاییم حال که خداوند این سعادت خدمتگزاری را در نظام جمهوری اسلامی به ما داده، اگر دیگران مساجدی را بنا نمودند، ما همت کنیم و در عمران و آبادانی مادی و معنوی مساجد سرمایه‌گذاری کنیم و برای کمک و مساعدت تا آنجا که قانون اجازه می‌دهد مشارکت نماییم.» او ادامه داد: «من برخلاف عده‌ای که منفی‌گرا هستند، به نقاط مثبت بیشتر توجه می‌کنم و به همه توصیه می‌کنم آرمان‌گرا نباشیم. مشکلات و موانع راه را هم ببینیم. بحمدلله در گراش بر خلاف برخی از شهرستان‌ها، ارتباط خوبی بین مدیران و فعالین مساجد وجود دارد، ولی باید این رابطه تقویت شود.»

محمد هنرپیشه، کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیز در این نشست با توجه به وظیفه محوله‌اش در خدمت‌رسانی به امور کانون‌های فرهنگی هنری مساجد شهرستان، تقاضا کرد: «با عنایت به دستورالعمل بودجه سال ۱۳۹۶ ذیل برنامه ۱۷۰۱۰۱۰۰۰۰ از کمیته برنامه‌ریزی شهرستان که به موضوع احداث، تکمیل، تعمیر و تجهیز مساجد و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تصریح دارد، از محل اعتبارات سه درصد نفت و گاز و یا تملک دارایی‌ها و قانون توازن، دستگیرِ حوزه مسجد و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باشند.»

او ضمن تبریک انتخاب شهردار و اعضای شورای شهر گراش تاکید کرد: «هرگونه سرمایه‌گذاری در حوزه مسایل فرهنگی شهر، کمک مستقیم به شهرداری است؛ چرا که اگر ما شهری شکیل و مدرن بسازیم، ولی نتوانیم فرهنگ جامعه را ارتقا دهیم، با تخریب این محیط‌های شهری، تمامی خدمات در مذاق مردم تلخ خواهد شد. پس بیاییم با ایجاد فرهنگ‌سرا و نگارخانه و کمک به تشکلات مردم‌نهاد در حوزه مساجد و دیگر حوزه‌ها، در ساخت شهری آباد با معیارهای آبادانی مادی و معنوی تلاش کنیم.»

حجت الاسلام الهی‌نژاد، امام جماعت مسجد مهدیه، آخرین فعال مسجدی بود که به بیان نقطه نظرات و مطالبات خود پرداخت. وی اظهار داشت: «جلسه خاص با روحانیت برگزار کنیم و طلبه‌ها را فقط برای مساجد نخواهیم. چه بسا حضور روحانیت در جمع‌هایی که در پارک‌ها و دیگر مراکز تفریحی برگزار می‌گردد، چندین برابر حضور در یک مسجد تاثیرگزار باشد.» فرهنگی نبودن هیات امنای برخی مساجد، حضور کم‌رنگ برخی از مدیران در جمع اهالی مسجد و فعالین فرهنگی مساجد، و عدم پذیرش انتقاد توسط برخی مسئولین اداری یا مسجدی، از جمله مواردی بود که این طلبه جوان در قالب گلایه بیان نمود.

در آخرین بخش این نشست، از فعالین مساجد و نفرات برگزیده مسابقه عکس «قاب‌های آسمانی»، سرکار خانم فاطمه بمان‌پور و آقایان مجید افشار و محمود آذرآئین توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، امام جمعه، فرماندار، و مسئولین شهرستان و هیات امنا و کانون فرهنگی هنری شهید حسینعلی غلامی با لوح سپاس و هدایای نقدی و غیر نقدی تجلیل به عمل آمد. بعد از این مراسم نیز شرکت‌کنندگان در ضیافت شامی که توسط هیات امنای مسجد امام حسن عسکری(ع) ترتیب یافته بود، حضور یافتند.

ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان Print This Post Print This Post