امروز ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
نوشته شده در ۱۰ آبان ۱۳۹۶، توسط: و ، سرویس: ادارات، خبر اول، بازدید: 363 views

گراش، پیشتاز کاهش نرخ بیکاری در فارس

هفت‌برکه (گریشنا): سه شهرستان گراش، لارستان و خنج به ترتیب کمترین نرخ بیکاری را در استان فارس دارند. گراش با ۴.۱ درصد بیکاری، کمترین درصد بیکاری را در فارس دارد.

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در جدول ارسالی به فرمانداری‌ها نتایج نماگر نیروی انسانی و نرخ بیکاری را بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ منتشر کرد. بر اساس این نماگر شهرستان گراش با چهار و یک دهم درصد، در صدر شهرستان‌های استان فارس از نظر ایجاد اشتغال قرار دارد. جالب این که دو شهرستان دیگر جنوب فارس یعنی لارستان با شش و نیم درصد و خنج با شش و نه دهم درصد از نظر اشتغال وضعیت بهتری از شهرستان‌های دیگر استان فارس دارند و در رده دوم و سوم قرار گرفتند. شهرستان مهر در رده پنجم و شهرستان لامرد در رده پانزدهم قرار دارد.

به گزارش هفت‌برکه در سال ۱۳۹۰ شهرستان گراش در رتبه نهم در میان شهرستان‌های استان فارس قرار داشت که بعد از پنج سال به رتبه اول رسید. بر اساس سرشماری سال گذشته ۴۳۵۹۳ نفر در گراش بالای ده سال سن دارند که ۱۸۵۶۹ نفر به عنوان جمعیت فعال محسوب می‌شوند. از این جمعیت فعال تنها ۷۶۸ نفر یعنی ۴.۱ درصد بیکار هستند.

فرماندار گراش: باید از فرصت‌های دولتی هم استفاده کنیم

اصغر فرودی فرماندار گراش در جلسه شورای اداری انتشار خبر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پیرامون کاهش نرخ بیکاری را  خبر خوب و امیدوارانه خواند و  عنوان کرد: «میانگین نرخ بیکاری کشور ۱۲ و چهاردهم درصد است و نرخ بیکاری در استان فارس ۱۱ و هشت دهم. با اقدامات دولت تدبیر و امید نرخ بیکاری در استان کاهش یافته است. نرخ رسمی بیکاری در شهر ما گراش با تلاش مردم و مسئولین چهار و یک دهم درصد است که نسبت به سایر نقاط کشور بسیار نرخ مطلوبی است.»

فرودی به اشاره به آمار بالای بیکاری در برخی شهرستان‌ها گفت: «فراموش نکنیم بعضی شهرستان‌ها نرخ بیکاری ۶۰ درصد دارند. بسیار جای امیدواری است چرا که ماقبلا رتبه ۹ در استان بودیم اما به دلیل اقدامات خوب در سال‌های اخیر نسبت به سال ۹۰، هشت رتبه صعود داشتیم و الان در کاهش نرخ بیکاری رتبه اول هستیم .»

او این پیشرفت و بهبود نرخ بیکاری را حاصل دلایل متعددی دانست و تصریح کرد:«یکی از عوامل وجود روحیه کار، تلاش و جدیت در بین مردم شهرستان که مردمی سخت‌کوش، زرنگ و جویای کاری داریم، بهبود وضعیت کسب و کار در کشور، پیگیری مستمر و تشکیل جلسات در راستای رفع موانع تولید و کسب و کار برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری دارند، توجه به مشاغل کوچک، خانگی و صنوف مختلف، تزریق اعتبارات به شهرستان‌ها و توجه به سرمایه‌گذاری در حوزه مختلف صنعتی، دامپروری و خدمات از جمله این دلایل است.»

فرماندار به شیوه‌نامه اعطای تسهیلات به طرح سرمایه‌گذاری در قالب اشتغال فراگیر نیز اشاره کرد و گفت: «ما باید از فرصت‌هایی که دولت ایجاد می‌کند نهایت بهره‌برداری داشته باشیم. مهم‌ترین عامل مبارزه با اقدامات خصمانه دشمن همین بحث سرمایه‌گذاری است. مردم را تشویق و ترغیب به سرمایه‌گذاری کنیم. دولت دیگر سرمایه‌گذاری نمی‌کند و مردم هستند که باید بیایند و سرمایه‌گذاری کنند هر کجا که مردم وارد شوند آنجا باعث پیشرفت و بازده بهتر کاری می‌شود. کل بودجه برای کشور ۲۰ هزار میلیارد تومان است و سهم استان فارس هزار میلیارد تومان و سهم شهرستان‌ها را مشخص نکردند که یک رقابت وجود داشته باشد. روحانیت و مسئولین مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری کنند.اکثر دستگاه‌های اجرایی ما متولی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هستند.»

با توجه به میزان پایین نرخ بیکاری اعلام شده خبرنگار هفت‌برکه در حاشیه جلسه از فرماندار پرسید با توجه به این که صنایع بزرگی در سال‌های اخیر در شهرستان ایجاد نشده این اشتغال در چه بخش‌های بوده است؟ فرماندار گراش گفت: «باید قبول کنیم ظرفیت صنایع بزرگ در شهرستان وجود ندارد. این اشتغال بیشتر در بخش‌های خدمات و اصناف بوده است. در بخش‌هایی همانند دامپروری و کشاورزی هم طرح‌های خوبی اجرا شده است. هدف ما تشویق سرمایه‌گذاری به شکل‌های مختلف است.»

عکس از آرشیو

ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان Print This Post Print This Post
 1. .... نوشته است:

  ١٠٠٪؜ این آمار اشتباه‌ست!!!!
  نرخ بیکاری ۴‎٪ !!!!
  آقا اشتغال‌زایی کجا بود؟!؟!؟کدوم کارخونه و شرکت تو این ۱۰سال ایجاد شده که جووونا برن کار کنن
  خیلیا که همون مغازه‌ای داشتن هم تو این چن سال جمع کردن یا در شُرفِ جمع کردنن
  آمارشون هم مثل خودشون مسخرست
  جمع کنید بابا

 2. بیکار میانسال نوشته است:

  این آمار دقیق نیست چون نرخ بیکاری نسبت شمار افراد بیکار به افراد فعال در سن کار است. یعنی افرادی هستند که از سن کار گذشتند ولی هنوز کاری پیدا نکردند. همچنین طبق تعریف دولت هر کس یک ساعت در هفته کار کند شاغل محسوب میشود که منطقی نیست. لذا طرفداری نماینده دولت از چنین عدد نسبی ناواضح جای روشنگری بیشتر دارد

 3. مجتبي ام نوشته است:

  دعا کنید که مردم گراش خنج و لار به کشورهای عربی مهاجرت میکنند
  بیشتر همین جوانها دارن توی گراش کار مدواخی انجام میدن که ۹۹‎%‎۹۹درصد به کشورهای عربی صادر میشه
  شوربختانه دولت مسئولین تنها شهرهای که براشون مهم نیست همین جنوب کشوره کمی به طرف بندر برید ببینید مردم چه جوری زندگی میکنند اگر کشورهای عربی نبودن امروز گراش لار و خنج از روستاهای بندر هم بدتر بودن
  گراش لار خنج فقط برای هداف سیاسی به درد مسئولین میخورن مردم هم خوب خودشون انداختن توی این راه بی فایده برای سه شهرستان .
  اینم مقصر امریکا و اسرائیل هست

 4. پرنده مهاجر نوشته است:

  چه آمار چرتی…خودتون رو مسخره کنین …کدوم اشتغالزایی..کدوم سرمایه گذاری..اگه کشورهای خلیج نبود الان منطقه جنوب سکنه نداشت…چرا مردم رو نفهم فرض میکنین.؟

 5. .... نوشته است:

  وا….از کجا در میارین امارو…..امار میگیرین یا میسازین.. ای خدا

 6. رضا نوشته است:

  اقای فرماندار بفرمایید برطبق کدام نظرسنجی وامار اینجور به نتیجه رسیدید اخه تاکی کذب ودروغ

 7. ... نوشته است:

  دوستانی که این پیام رو گذاشتند ازتون میخوام در طول یک هفته یا بصورت رندومی در طول یک ماه به شهرک صنعتی گراش سر بزنید و درب شرکت های تاسیس شده در شهرک را بزنید یا چرخی بزنید و ببینید فقط صدای چرخ چه صنعتی به گوشتون میخوره
  ممنون میشم بعدش صادقانه گزارشی تهیه کنید و بیارید تو همین گریشنا بزنید
  در شهرک صنعتی صدای بوق سگ بلنده نه چرخ صنعت
  در شهرک صنعتی حدود چهل فقره زمین به شرکت های شهرک صنعتی بازگردانده شده
  درشهرک صنعتی شرکت یا کارخانه فعال در حد دو الی سه مورده و بقیه کلا بسته و فعالیت کنسل هستن
  پس اگه بیکاری در گراش کمه به دلیل غیرت کاری که افراد این حوالی دارندو مجبورا به خارج از ایران و یا به خارج از گراش برن برای کار
  خواهشا ایقد هم چماق دولت رو رو سر ما نکوبید
  در طول سال چند ازمون استخدامی مربوط به بخش اداری و دولتی گراش هست
  دوستان گریشنایی صداقتتان بر ما پوشیده نیست
  ولی ازتون میخوام اگر خبری رو درج می کنید خواهشا به همه جوانب خبر هم توجه کنید

 8. عبدالرضا فعلی نوشته است:

  بعدش مکارم شیرازی میگه دولت باید بودجه قم رو بیشتر از شهرهای دیگه ایران بده و کسی حق اعتراض نداره

  فعلی پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۶ ۸:۱۱ ق.ظ:

  سلام خدمت عبدالرضا فعلی

  آقای فعلی […] از روی منطق و عقل سخن بگو و سخن شما چه ربطی به بی تدبیری مسئولین دارد.

 9. محمد علی نوشته است:

  این اماری که اقای فرماندار اعلام کرده و به ان افتخار میکند اصلا صحیح نیست
  من نمیدانم این امار از کجا اورده و کی امار برداری کرده
  امار بیکاری گراش بالابی هفتاد در صد است
  اقای فرماندار بیا خودت تو شهر از چند نقطه امار برداری کن