امروز ۲۰ آذر ۱۳۹۶
نوشته شده در ۲۴ آبان ۱۳۹۶، توسط: ، سرویس: جامعه، خبر، یادداشت، بازدید: 367 views

مسکن مهر گراش در برابر زلزله مقاوم است؟

گریشنا (هفت‌برکه): زلزله در غرب کشور زخم بزرگی بود و مباحث زیادی به راه انداخت. یکی از این موارد، استحکام ساختمان‌ها، به‌خصوص مجتمع‌های چندطبقه‌ی مسکونی همچون ساختمان‌های مسکن مهر، در برابر زلزله است. مهندس غلامرضا فدایی، کارشناس ارشد سازه و عضو نظام مهندسی شهرستان گراش، در یادداشتی که برای هفت‌برکه نوشته است، این موضوع را کارشناسانه باز کرده است و درباره استحکام مسکن مهر گراش در برابر زلزله‌ی احتمالی نیز توضیح داده است.

مهندس غلامرضا فدایی: در ابتدا لازم می‌دانم پیام تسلیت خودم را به بازماندگان زلزله‌ای که در غرب کشور اتفاق افتاده است عرض کنم. در ادامه، بعد از ارائه‌ی تعریفات، توضیحاتی را درباره زلزله اخیر و پیامدهایش از نظر ساختمانی ارائه می‌کنم.

زمین‌لرزه ارتعاشی است که در طول پوسته زمین به حرکت در می‌آید. اگر یک کامیون بزرگ از نزدیکی منزل شما عبور کند، خیابان را به لرزه در می‌آورد و شما احتمالاً لرزه‌های خانه را احساس می‌کنید. در این حالت می‌توان گفت که زمین‌لرزه‌ی کوچکی رخ داده است. اما کلمه زمین‌لرزه معمولی به حوادثی اطلاق می‌شود که در آن، منطقه بزرگی همانند یک شهر تحت تأثیر این لرزش قرار گیرد.

همچنین در نگاه کلی، هر سازه‌ای را می‌توان ساختمان نامید. در این مقوله، منظور از ساختمان، بناهای ساخته شده با مصالح بنایی مانند آهن، سیمان، گچ، آجر و غیره است. اصولا ساختمان را از لحاظ مصالح مصرفی و نوع کاربرد آن می‌توان به دو دسته تقسیم نمود: دسته اول، ساختمان‌های آجری (یک و دو طبقه)؛ و دسته دوم، ساختمان‌های اسکلت بتنی و فلزی (چندین طبقه).

درباره مسکن مهر در کرمانشاه

در طی روزهای گذشته، بعد از وقوع زلزه، عکس‌هایی با عناوینی همچون فاجعه مسکن مهر شهر سرپل ذهاب کرمانشاه در فضای مجازی منتشر گردیده است، و بحث‌هایی به راه افتاده است مبنی بر این که پروژه‌های مسکن مهر خیلی ضعیف کار شده است و یا مهندسین ضعیف کار کرده‌اند. در هنگام بررسی کردن این تصاویر، برای اینجانب جالب بود که در تمامی تصاویری که منتشر گردیده است، مشاهده می‌کنیم که فقط دیوارهای میان‌قاب فرو ریخته است و همچنین درها و پنجره‌ها را از دست داده‌ایم. مطمئنا این اتفاق بسیار بد و ناگوار است، و گرفتن ایراد کار هم خیلی ساده است. برای مهار میان‌قاب، جزییات ساختمانی ساده‌ای باید رعایت شود: اگر مهار میان‌قاب طبق دستورالعمل مقررات ملی ساختمان انجام گرفته بود، اکنون هیچ دیواری را از دست نداده بودیم.

اما مسئله بعدی، بحث سازه‌ای و تیر و ستون است. سوال این است که آیا در تصاویر منتشر شده، تیر و ستون را از دست داده‌ایم؟ همان‌طور که در تصاویر فضای مجازی مشاهده می‌فرمایید، ما هیچ تیر و ستونی را از دست نداده‌ایم و هیچ سقفی نیز ریزش نکرده است. یعنی هیچکدام از المان‌های اصلی سازه‌ای تخریب نشده است. نتیجه می‌گیریم که طراحی این ساختمان‌ها ظاهرا درست بوده و ساختمان‌های مسکونی برای تامین سطح امنیت جانی طراحی شده‌اند؛ یعنی سازه باید بتواند در برابر زلزله وارده مقاومت کند.

اما سوال بعدی این است که آیا امنیت جانی افراد در زلزله حفظ گردیده است؟ به نظر بنده بله؛ امنیت جانی حفظ شده است، چرا که در بحث ساختمان‌سازی، ما نمی‌توانیم بگوییم که هیچ‌گونه خرابی اتفاق نمی‌افتد و یا هیچ گونه ترکی ایجاد نمی‌گردد. اتفاقا بر عکس، ما انتظار داریم سازه مسکونی بعد از زلزله هم ترک بخورد و هم خرابی‌هایی را داشته باشد. ولی این موارد چیزهایی نیستند که ما به عنوان از دست رفتن امنیت جانی مطرح کنیم. ولی اگر خدای ناکرده فقط برای یک تیر اتفاقی بیفتد و ریزش کند، آن وقت خرابی پیش‌رونده‌ای اتفاق می‌افتد و تیرهای دیگر و سقف‌های دیگر و ستون‌های دیگر پشت سر هم فرو می‌ریزد.

همانطور که در تصاویر زلزله مسکن مهر سرپل ذهاب مشاهده کردیم، هیچگونه خرابی پیش‌رونده‌ای اتفاق نیفتاده است. پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که سازه‌ها کاملا صحیح طراحی شده‌اند؛ هر چند مطمئنا مواردی ریز در اجرا رعایت نگردیده است، مثل مهار میان‌قاب، که اگر رعایت می‌شد، میان‌قاب‌ها نیز دیگر فرو نمی‌ریخت.

امنیت مسکن مهر گراش

همچنین با توجه به دلمشغولی‌هایی که در بین مردم شهرستان گراش و اهالی مسکن مهر این شهرستان در مورد کیفیت خوب و مطلوب ساخت مسکن مهر گراش به وجود آمده، باید به عرض برسانم که با توجه به اطلاعات کاملی که اینجانب از پروژه ساخت مسکن مهر گراش دارم، از مجرب‌ترین و بهترین و باتجربه‌ترین مهندسان و نیروی کاری و همچنین بهترین مصالح استفاده گردیده است. باید گفت که مسکن مهر شهرستان گراش دارای سیستم اسکلت آجری (بنایی) است که سیستمی متفاوت و ساده‌تر از مسکن مهر سرپل ذهاب کرمانشاه است، و در آن از شناژهای عمودی و افقی مقاوم در جهت مقابله با نیروی جانبی زلزله استفاده گردیده است. به همین علت، هیچ گونه نگرانی در این مورد وجود ندارد و ان شاء الله دارای عملکرد لرزه‌ای بسیار بهتر و متفاوت نسبت به دیگر پروژه‌های مسکن مهر است.

ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان Print This Post Print This Post
 1. مهندس نوشته است:

  چرا توی ایران دوست دارن همه چی رو سیاسی کنن….
  توی زلزله کرمانشاه فقط ۲ کشته مال مسکن مهر بوده
  حالا بیاین هی ایراد از مسکن مهر بگیرین
  بجای سیاسی کاری به داد دل مردم برسین

 2. ابوالحسن احتشام نوشته است:

  در افتضاح بودن کیفیت مسکن مهر که هیچ شکی نیست.هیچ نظارتی که روی آن نبود که اگر بود اختلاس نمی شد.همین الان هم کاشیها و آجرهای آن بدون اینکه زلزله ای بیاید ریخته میشوند.از خوبی کیفیت محصولات بکار رفته در مسکن مهر بهتر است از ساکنین آن پرسیده شود که هیچ کس راضی نیست نه از مهندسینی که پروژه را اجرا کرده‌اند.اصولا اشکال کار در این است که نظارت بر روی هیچ چیز بکار گرفته نمیشود

 3. محمد نوشته است:

  جناب مهندس حتما بایسی کشته بده تا انتقاد کنند اخه این همه عکس از خرابی مسکن مهر کرمانشاه کم است چرا در برابر انتقاد اینجوریم خدا نکنه زلزله ای بیاد انوقت معلوم خواهد شد

 4. مجتبي ام نوشته است:

  مهندسین ناظر گراش اصلا بالا سر ساختمان نمیان
  پدر بنده منزلی درست کرد که مثل مناره اصفهان تکون میخورد بعد از شکایت جناب مهندس که اصلا منزل تازه ساخت رو بلد نبود میگفت من خودم ناظر گر بودم ولی معلوم نبود چه جوره اصلا ادرس خونه رو بلد نبود
  خیلی جالب این بود که مهندس ناظری رو با سرقفلی به مهندسین دیگه واگزار شده بود

 5. ساکن مسکن مهر نوشته است:

  خدمت مهندس فدایی عرض کنم یا موقع ساختن مسکن مهر گراش حضور نداشتین یا هم مسکن مهر ساکن نیستید
  تا جایی که ما خبر داریم به جای اینکه شالوده از مخلوط پر بشه از گرشه کلات پر کردند.
  کل لامپ های کم مصرفی که استفاده شده از جنس نامرغوب بوده و باید ظرف مدت ده روز همش تعویض کنی چون همش میسوزه
  ایزوگام پشت بام ها که همش از دیوار کنده شده و با اومدن باران اب به سقف ها نفوذ میکنه.
  شیر الات که استفاده شده که بدرد نخور هستن و باید تغویض بشه
  برق کشی ها که افتضاح هست
  و ….. دیگه هم بگم یا بسه
  دیگه از مصالح هایی که استفاده کردن نمیگم ….

 6. همشهری نوشته است:

  کلا شما ها دوست دارید اصل ول میکنید میچسپید به فرع عزیز دل برادر شما اون زمان ها کجابودید نکنه مهندس ناظر‌شما بودی بعد این همه بدو بیرا این همه گلایه مدرک سند بازم سکوت کردی .
  لازم نیست بعد خرابی بیای کارشناسی کنی
  کجا بودی زمانی که من کلی عکس دادم دستشون. که وسط اشبزخونه بجای پر کردن دیواربا مصاله بنای از حلب و قوطی های اسپره چسپ پر کرده بودن؟
  کجا بودی که من کل فاظلابم با پول شخصی از اول درستش مردم
  میدونم این مشکل طرح و ریس جمهور وقفاون زمان نیست البته مقصر در اجرا هستش که بعد از تصویب کارو داد دست چهار تا از خدا بی خبر متاسفانه فکر میکردن که برای ادمیزاد و جون ادمیزاد درست نمیکنن.
  درد ها زیاده وقتی مهندس اجرا و ناظر میفهمید کدوم خونه خوذشه از بهترین مصالح و استاد و لوازم استفاده کرد و با بهترین شرایط .
  اکه بگی مدرک من همه مدرک ها رو دست همکاران خودتون دادم ولی متاسفانه هیچ پس بیخیال کارشناسی من که همشپن سپردم به خدا و با هر خرابی منزلی که قرون قرون پولشو به زحمت بهش میدم دارم میدم بجز نفرین هیچی پشتش نیست.

 7. مهندس جواد اسدي نوشته است:

  مطلب علمی و کارشناسانه ای بود از جناب مهندس فدایی همکار و دوست گرامی

 8. عباس معروفی نوشته است:

  اگه فنداسیون اون ساختمونها به اندازه کافی و وافی محکم بود قطعا لرزش زمین کمتر روی اون اثر میگذاشت و نازک کاریها هم خراب نمیشد .
  اینو چی میکی؟

 9. فرهنگی نوشته است:

  ما ۱۳ میلیون پول دادیم و صاحب واحد مسکن مهر شدیم که هم کیفیت دارد و هم راضی هستیم زمانی که با ۳۰۰ میلیون هم نمیشد صاحب خونه شد با ۱۳ میلیون دولت برای ما خونه درست کرد و ۲۵ میلیون وام توقع عزیزان نباید این باشد که با این مبلغ واحد انچنانی بهشون تحویل بدند
  همین تعاونی فرهنگیان ۲ میلیون بیشتر در اومد چه داد و قارهایی راه انداختیم ولی الان میبینیم ک بخاطر ۲ میلیون بیشتر چقدر کیفیت بهتر شد
  نباید نمک نشناسی کنیم و نادانسته و بی اطلاع فقط حرف تخریب همشهریان بزنیم

  باید گله مند دولتی باشیم که پول کم میداد به اینها

  همشهری پاسخ در تاريخ آبان ۲۵ام, ۱۳۹۶ ۱۰:۰۰ ق.ظ:

  سلام اقای فرهنگی فکر کنم خودت یا مهندسی یا پیمان کار بودی خیلی بزرگ نمای میکنی
  ما هم سیزده میلیون دادیم اما با سی و دو میلون وام
  اون زمان سیزده میلیون دو قواره زمین میدادن همین کاری که پسر عمو من انجام داد الا با یه قواره دو تا مسکن مهر میدن
  در ثانی قرار نیست اگه سیزده میلون دادیم از جنس نا مرغوب استفاده بشه
  قرار نیست چند سال طول میکشید یا خیلی ها سرشون بی کلاه مون ادامه کار شخصی انجام دادن
  قرار نیست اگه حق با ما باشه به قول شما داد قار های نکنیم
  حق گرفتنیه درست نمیدن ولی ما به قول شما قار میزنیم دادن خیره ندادن خدا میگره
  نمک نشناس نیستیم ولی پولمونم پول حروم نبوده خدا رو شکر که با حیف میل شدنش ناراحت نشیم
  هههه
  باید گله مندی دولتی باشیم که پول کم میداد یا نمیتونستن درست ازش استفاده کنن یا بهتر بگم بهره ببرن حالا نفهمیدیم پول زیاد بوده ییا کم ؟!!!!!
  شما با دولت مشکل داری یا باگله های مردم من که در اخرش نفهمیدم.
  لازم بگم خود بنده سه سال جز مثلا بازرسش بود اما سنبولیک
  وسلام

 10. فرهنگی نوشته است:

  برادرم الان تو مجتمع خلیج فارس عضو است و برای پسرم تو مجتمع بسیجیان خرید کردیم کارشون در حد کارهای شخصی است اسانسور کناف درب ضد سرقت و همه چی خوبه خدا رو شکر از هر دو پروژه راضی ام تشکر میکنم از مهمدسین و پیمانکاران دلسوز

 11. همشهری نوشته است:

  مجتمع خلیج فارس چقدر دادی یکصدو هفتاد تازشم خود مالکیه ما درجریانیم بازم باید بدید اینم در جریان باشید
  برای پسرتونم از حق بسیجیانی که این همه وقت پولشون تو هوا بود خرید کردید چون خیلیاشون متاسفانه حقشون خورده شد مجبور شدن با نصف قیمت بفروشن چون چند تا تیر اهنی اسکلت فلزی برالشون خونه نمیشد بعد از چندین سال

  اره عزیز پول بده جنس تحویل بگیر به قول یکی از بنا های قدیمی گفت مسکن مهر ها طفلی ها خیلی هارو پیمانکار کرد خیلی هارو استاد کرد با تجربه سر ما ها بیکلا موند که نمیتونستیم دیوار نا مرغوب و در مدت دو سه روزه بزاریم بهمون میگفتن پیرمرد

 12. Gerashi نوشته است:

  شما برید از ساکنین ببرسید بعد قضاوت کنید!
  خب وقتی کسی راضی نیست و دم به دقیقه خرابی داره و داد مردم در اومده………
  شما مهندسین عزیز راجع به کدوم مزیت مسکن مهر صحبت میکنید؟
  اکه خوب هست برید بخرید و ساکن بشید بعد یکسال بیا اینجا راجع بهش صحبت میکنیم