امروز ۳۰ دی ۱۳۹۶
نوشته شده در ۲۱ دی ۱۳۹۶، توسط: ، سرویس: خبر، گوناگون، بازدید: 280 views

از چشم شما ۴۳: بن‌بست خط زرد

هفت‌برکه (گریشنا): آیا می‌دانید موزاییک‌های زردرنگی که شیارهای مستقیمی دارند و در پیاده‌روها نصب می‌شوند، چه کارکردی دارند؟ زیبایی یا تمایز ایجاد می‌کند؟ یا موزاییک اصلی تمام شده و این یک ردیف را مجبور شده‌اند اینطوری بگذارند؟ اگر جواب را نمی‌دانید، نگران نباشید، ظاهرا دوستان ما در شهرداری هم نمی‌دانند، وگرنه اینطور صحنه‌ای پیش نمی‌آمد:

این موزاییک‌ها با برجستگی‌های مستقیم‌شان، در واقع برای کمک به افراد نابینا برای مسیریابی استفاده می‌شوند. نابینایان با استفاده از عصای سفیدشان، مسیرشان را در بین برجستگی‌های این موزاییک‌ها پیدا می‌کنند. در کشورهای پیشرفته، مسیر این موزاییک‌ها همیشه باز و هموار است تا مانعی در سر راه افراد نابینا نباشد. ولی در ایران، ظاهرا اگر نابینایان به تیر چراغ برق برخورد کنند، اشکالی ندارد.

البته باید این را هم اضافه کنیم که خوشبختانه (یا در واقع بدبختانه!) این مشکل مختص گراش هم نیست، و حتی در کلانشهرها هم چنین مشکلاتی به وفور دیده می‌شود. مثلا این گزارش جالب خبرآنلاین را درباره همین معضل در تهران بخوانید (اینجا).

ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان Print This Post Print This Post
 1. علیرضا نوشته است:

  حالا شماهم با این متن کاری میکنید که از فردا شهرداری بیاد همه موزاییکهای زردو جمع بکنه و بجاش رنگ سبز بذاره لطفا یه کم به مسوولین دلداری و دلگرمی بدین حالا همه چیمون واسه معلولین درست و حسابه که همین رنگ زرد فقط مشکلشونه

  [پاسخ]

 2. محمد نوشته است:

  بیشتر کارهایی که شورای و شهرداری انجام میدن شبیه همین پیاده رو است.
  فقط به فکر ساخت هستند و دریغ از یک لحظه تحقیق و تفکر!

  [پاسخ]

 3. پرنده مهاجر نوشته است:

  تشکر از شهرداری محترم به خاطر رسیدگی به زیبایی شهر..به پارک محلات هم توجه بشه ممنون میشیم..

  [پاسخ]

 4. آگاه بی آوا نوشته است:

  ممنون از متن زیبا و آگاهی دهنده شما بزرگوار
  اما مشکل از شهرداری یا شورای شهر نیست
  مشکل از اون کارگری ست که کار رو به اون سپردن و براش تفهیم نکردن یا نشده که علت این چیدمان چیه و اگه به چنین مشکلی برخورد چیکار کنه

  [پاسخ]