امروز ۲ بهمن ۱۳۹۶
نوشته شده در ۲ اسفند ۱۳۹۵، توسط: ، سرویس: جامعه، خبر، فرهنگ مردم، بازدید: 777 views

هنرهای سنتی فارس در جشنواره «گُل و گُمپَک» گراش

هفت‌برکه (گریشنا): اولین جشنواره استانی هنرهای سنتی «گُل و گُمپَک» گراش، هفدهم تا نوزدهم اسفندماه برگزار می‌شود.

مهدی آیینه‌افروز، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گراش، درباره این جشنواره گفت: «در سفری که چندی پیش دکتر مریدی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برای دیدار با هنرمندان و فرهنگ‌دوستان به گراش داشتند، ایده برگزاری این جشنواره از طرف ایشان مطرح شد. با استقبال هنرمندان گراش و پس از پیگیری‌ها، قرار شد این جشنواره به صورت استانی در گراش برگزار شود تا خلا جشنواره استانی فیلم کل نیز تا حدی پر شود.»

به گزارش زینب کوزلی، دبیر جشنواره، انجمن هنرهای تجسمی گراش با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اولین جشنواره هنرهای سنتی را با هدف معرفی ایده‌های اصیل و آفرینش‌های بدیع و خالقانه هنری و سنتی، در اسفندماه ۱۳۹۵ در گراش برگزار می‌کند. ستاد برگزاری جشنواره از هنرمندان و پژوهشگران استان فارس دعوت می‌کند تا در این رخداد هنری شرکت نمایند. هشت رشته‌ی هنری شامل هنرهای نگارگری، تذهیب و تشعیر؛ هنرهای روی چوب و شیشه؛ آثار هنری آبگینه؛ هنرهای روی سنگ و سفال؛ آثار هنری سفال؛ هنرهای روی فلز؛ دست‌بافته‌ها و رودوزی‌ها؛ و چاپ‌های سنتی از رشته‌های این جشنواره است که علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در این زمینه‌ها ارسال کنند.

بر اساس فراخوان جشنواره (از اینجا دریافت کنید)، آخرین مهلت ثبت نام و ارسال اثر تا ساعت ٢۴ سه‌شنبه، دوازدهم اسفند است. جشنواره از هفدهم اسفند ساعت ۹:۰۰ صبح آغاز می‌شود و تا نوزدهم اسفند ساعت ۱۹:۰۰ ادامه خواهد داشت.

برای ثبت نام در جشنواره، باید فرم تکمیل‌شده‌ی شرکت در جشنواره، تصویر اثر، و فایل عکس سه در چهار پدیدآورنده اثر، به دبیرخانه ارسال شود. علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به نشانی: فارس، گراش، بلوار سرداران، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گراش، کد پستی ۷۴۴۱۷۱۷۸۹۳ بفرستند و یا به آدرس gologompak@gmail.com ایمیل کنند. شماره تماس جشنواره برای کسب اطلاعات بیشتر، ۰۹۰۳۳۹۰۶۸۱۱، ۰۷۱۵۲۴۴۶۶۰۹ و نمابر ۵۲۴۴۱۱۲۴ است.

گفتنی است که به نفرات اول مبلغ دو میلیون ریال به همراه لوح افتخار و تندیس جشنواره؛ نفرات دوم لوح تقدیر و هدیه سنتی؛ و به تمام هنرمندان راه‌یافته به نمایشگاه، گواهی شرکت در جشنواره اعطا خواهد شد.

 • هر هنرمند صرفاً مجاز به شرکت در دو رشته هنری است و حداکثر دو اثر خود را می‌تواند در جشنواره شرکت دهد. دبیرخانه از پذیرفتن آثاری که تصویر آن در مهلت مقرر ارسال نشده باشد معذور است. بزرگ‌ترین ضلع اثر ارسالی حداکثر می‌تواند تا ۱۵۰ سانتی‌متر باشد. دبیرخانه از پذیرش آثار با ابعاد غیر متعارف معذور است.
 • آثار ارسالی می‌بایست طی سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ تولید شده باشد.
 • آثار ارسالی تابلو می‌بایست قاب شده ارسال گردد. شرکت کنندگان محترم آثار خود را با بسته‌بندی مناسب به دبیرخانه ارسال نمایند. بدیهی است هرگونه خسارت ناشی از پست و یا حمل و نقل آثار متوجه شرکت کننده خواهد بود و دبیرخانه هیچ گونه مسوولیتی را در این خصوص به عهده نمی‌گیرد و از پذیرفتن آثار آسیب دیده نیز معذور است.
 • آثار ارائه شده توسط اساتید و پیشکسوتان، در بخش غیر رقابتی به نمایش درخواهد آمد
 • زمان‌های اعلامی در تقویم جشنواره برای دریافت عکس و همچنین اصل آثار تمدید نخواهد شد و دبیرخانه از پذیرش آثار پس از آن معذور است.
 • هر گونه خسارت ناشی از بسته‌بندی و یا عدم رعایت نکات فنی هنگام تولید اثر، به عهده شرکت کننده می‌باشد.
 • کلیه آثار هنری راه یافته به جشنواره تا پایان زمان برگزاری نمایشگاه، در اختیار دبیرخانه جشنواره خواهد بود تا پس از اتمام نمایشگاه و انجام مراحل عکسبرداری و دیگر امور دبیرخانه‌ای، به نحو مقتضی عودت داده شود.
 • دبیرخانه جشنواره مجاز است برای تهیه کتاب جشنواره از آثار، فیلم و عکس تهیه نماید.
 • دبیرخانه جشنواره از پذیرفتن آثار خارج از رشته‌های هنری اعلام شده معذور است.
 • هنرمندان گرامی در خصوص تکمیل کلیه مدارک لازم برای ثبت نام و ارسال به موقع آن نهایت دقت را داشته باشند بدیهی است دبیرخانه از پذیرفتن آثاری که فاقد مدارک لازم باشد معذور است.
 • تصمیم گیری در خصوص موارد پیش‌بینی نشده در فراخوان برعهده دبیرخانه جشنواره می‌باشد.
 • امکان برگزاری زنده خلق اثر و فروش آثار هنری با هماهنگی دبیرخانه امکان پذیر است.

 

دریافت فراخوان به همراه فرم شرکت در جشنواره به فرمت پی‌دی‌اف

 

Jashnvareh Honarhaye Sonnati 

ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان Print This Post Print This Post
 1. دکتر زینل پور نوشته است:

  با تشکر از مسئول جشنواره که واقعا اسم اصیل گراشی را زنده کرده