امروز ۲۵ آذر ۱۳۹۶
نوشته شده در ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، توسط: ، سرویس: جامعه، خبر، عکس، فرهنگ مردم، بازدید: 648 views

به انتظار ایستاده نخل خانه‌ی ما

هفت‌برکه (گریشنا): با رقص شمشیرها و برگزاری مراسم اختتامیه، خونه کدیم ۳ به پایان رسید؛ به این امید که درهای موزه‌ی مردم‌شناسی گراش، یادگار خونه کدیم در خانه شهیدان عظیمی، برای همیشه باز باشد.

به گزارش هفت‌برکه، دیشب دهم فروردین‌ماه، حیاط خونه کدیم ۳ پر بود از مردم و مسئولینی که در مراسم اختتامیه این طرح حضور داشتند. از ساعت ۸ شب، گروه رقص شمشیر از شهر خور به اجرای برنامه پرداختند، و بعد از آن مراسم اختتامیه شروع شد. علاوه بر مهندس نجفی، مدیر امور موزه‌های استان، که مهمان ویژه‌ی این مراسم بود، فرودی، فرماندار شهرستان گراش؛ حبیب‌الله مهرابی، رئیس شورای شهر؛  آینه‌افروز، رییس اداره فرهنگ و ارشاد گراش؛ علویه، رییس اداره میراث فرهنگی لارستان؛ و عبدالعلی صلاحی و دوستانش در انجمن میراث فرهنگی شهرستان گراش در این برنامه حضور داشتند. فرماندار، دبیر انجمن ایکوموس، رییس شورا، مدیر امور موزه‌های استان، و عبدالعلی صلاحی در این مراسم صحبت کردند.

پخش شعرخوانی صادق رحمانی شروع‌کننده‌ی مراسم افتتاحیه بود. شعری درباره‌ی نخل، سمبل امسال طرح خونه کدیم، که رحمانی برای رادیو هفت‌برکه‌ی این هفته خوانده بود. (اینجا اجرای زیبای صادق رحمانی را بشنوید.)

بعد از این، فرماندار شهرستان گراش به روی سن آمد تا به حاضرین خوش‌آمد بگوید و از اجراکنندگان طرح خونه کدیم تشکر کند. فرودی در صحبت‌هایش اعلام کرد چهل میلیون تومان برای مرمت خانه شهیدان عظیمی تصویب شده است، و امیدوار است هرچه زودتر شاهد راه‌اندازی کامل موزه مردم‌شناسی گراش باشیم.

دبیر ایکوموس: بازدیدها ۲۰ درصد افزایش یافت

مهندس غلامرضا آرمان‌مهر، دبیر انجمن ایکوموس و مسئول برگزاری طرح خونه کدیم ۳، بعد از او گزارش کاملی از آماده‌سازی و مخارج طرح ارائه کرد. آرمان‌مهر بعد از تقدیر از همراهانی که بیش از دو ماه برای این طرح وقت گذاشته بودند و همه‌ی حامیان مالی برنامه آماری از بازدیدکنندگان خونه کدیم ۳ را نیز ارایه کرد: «میانگین بازدیدکنندگان در چهارده روز برنامه، با احتساب شرکت‌کنندگان در ویژه‌برنامه‌ها، هر روز ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر بوده است. یعنی امسال به طور میانگین، بیش از ۵۲۳۰ نفر بازدیدکننده داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته نزدیک به بیست درصد افزایش داشته است. پارسال به طور میانگین ۲۴۰ بازدیدکننده‌ی روزانه داشتیم و در مجموع حدود ۴۲۱۰ نفر از خانه تاریخی سعادت در طرح خونه کدیم ۲ بازدید کردند.»

دبیر انجمن ایکوموس برپایی چادر گردشگری در ورودی شهر را نیز در این افزایش بازدیدکننده موثر دانست: «امسال روزانه به همت عزیزان فعال در چادرگردشگری، میانگین ۵۰ تا ۶۰ نفر بازدیدکننده غیرگراشی داشتیم.»

آرمان‌مهر درباره هزینه‌های صرف شده در طرح خونه کدیم ۳ و لزوم همکاری نهادهای مرتبط برای جبران بدهی‌ها نیز گفت: «٢١ میلیون و ٣۵٠ هزار تومان در این طرح هزینه شده است. اما تاکنون تنها هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از محل کمک‌های حامیان و خیرین جمع‌آوری شده است، و بقیه مبلغ یعنی نزدیک به ١٣ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بدهی داریم.»

رییس شورا و یک نوید بزرگ

حبیب‌الله مهرابی، رییس شورای اسلامی شهر گراش، در صحبت‌هایش نوید بزرگی به دوستداران میراث فرهنگی داد: اختصاص یک میلیارد و نیم تومان توسط یک خیر گراشی برای راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی. رییس شورا گفت شورای شهر با رایزنی با یکی از خیرین جوان گراش، موافقت اولیه او را برای راه‌اندازی موزه جلب کرده است.

مدیر امور موزه‌های استان فارس سخنران بعدی مراسم بود. مهندس نجفی در سخنانش اشاره کرد: امروزه نگاه به موزه‌ها بسیار متفاوت از قبل شده است، و صرفا شامل نمایش اشیای قدیمی نیست. او با بیان این که یکی از شاخص‌های پیشرفت شهرها، تعداد و تنوع موزه‌های آن شهر است، از علاقه‌مندان به میراث فرهنگی گراش درخواست کرد هرچه زودتر مقدمات راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی را فراهم کنند. این دومین بار بود که مهندس نجفی در طول این چند ماه به گراش می‌آمد و از نزدیک در جریان آماده‌سازی موزه قرار می‌گرفت.

صلاحی: از شرمندگی خانواده‌ی شهید در آمدیم

و سخنران آخر، عبدالعلی صلاحی بود. او تاریخچه‌ی کوتاهی از جمع‌آوری اشیای موزه مردم‌شناسی ارایه کرد، و از خانواده‌ی شهیدان عظیمی، به‌خصوص مادر و خواهر شهیدان، چندین بار تشکر کرد که این خانه را برای موزه اهدا کردند. او گفت: «در مقابل مادر شهیدان عظیمی احساس شرم می‌کردم از این که هنوز نتوانسته بودیم موزه را راه‌اندازی کنیم. امروز که با همت اعضای ایکوموس موزه راه افتاده است، خوشحالم که از شرمندگی در آمدیم.» او از همه‌ی کسانی که در این طرح همکاری داشتند تشکر کرد، مخصوصا از مهندس آرمان‌مهر که مسئول اصلی برگزاری طرح بود.

حضور خانواده‌ی شهیدان عظیمی و گرفتن عکس یادگاری و خانوادگی این خانواده در گوشه‌ای از خانه، از دیگر اتفاق‌های زیبای مراسم اختتامیه بود. پایان شب دهم فروردین، چراغ‌های این خانه به این امید خاموش شدند که به زودی بار دیگر روشن شوند و خانه‌ی تمام مردم این شهر باشند.

ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان Print This Post Print This Post
 1. بانو گراشی نوشته است:

  خسته نباشید و خدا قوت 👏 👏 واقعا زیبا و دیدنی بود.. نسل جدید ما باید از فرهنگ و هویت قُدَمای شهر با خبر شوند.. ان شاء الله که در سال های بعد بهتر و پربارتر برگزار شود.. از همه ی دست اندر کاران این کار فرهنگی بسیار سپاسگزاریم..

 2. حسن نوشته است:

  با سلام وخسته نباشید خدمت تمامی دست اندرکاران این مجموعه خصوصا اقای صلاحی که قدمت وعظمت گراش را به مردم منطقه واستان معرفی کردند

 3. علاقمند به فرهنگ گراشی نوشته است:

  فکر می کنم دست اندرکارانی که سه سال از کار و زندگی و تعطیلات عید نوروز می زنند و کاری این چنین بزرگ بصورت دواطلبانه برای شهر انجام می دهند حداقل نباید دغدغه مالی را خیلی زیاد احساس کنند و بنده خبر دارم دو سال است برنامه های در طول سالشان به دلیل بدهی های برنامه نوروزی خونه کدیم برگزار نمی شود.
  طبق گفته های مهندس آرمان مهر دبیر انجمن؛ تمام هزینه های خونه کدیم ۳ به جز دو میلیون تومان که از طرف شورای شهر بوده بقیه آن ۶ میلیون بواسطه خیرین پرداخت شده و گروه نزدیک به ۱۳ میلیون تومان بدهکار است.
  تا آنجایی که مطلع هستم تاکنون هیچ نهادی از این جوانان حتی یک تقدیرکوچک هم در این سه سال انجام نداده حالا بماند که هیچگاه انتظار تقدیر ندارند اما
  مردم و مسئولین نگذاریم دغدغه مالی، آن ها را از مسیری که شروع کرده اند پشیمان کند.
  بنده پیشنهاد می کتم انجمن ایکوموس شماره حسابی در اختیار مردم از طریق گریشنا اعلام کند تا بتوانیم حداقل هرکسی در توان خود از این جوانان شایسته شهرمان حمایت کنیم.

 4. محمود نوشته است:

  مدیرمحترم سایت گریشنا مگه گراش اداره میراث فرهنگی نداره پس رییس این اداره که سال ۹۴ انتخاب شد دراین مراسم نیست وچرا علویه رییس میراث فرهنگی لارستان خضورداره شفاف سازی کنیدایا این اداره که افتتاح هم شده منحل شده وزیرنظرلاررفته لطفا اطلاع رسانی کنید

  مسعود غفوری پاسخ در تاريخ فروردین ۱۲ام, ۱۳۹۶ ۹:۴۱ ب.ظ:

  مشکل انتقال مهندس اسدی از اداره آموزش و پرورش به اداره میراث فرهنگی نهایی نشده است. ایشان رییس و تنها کارمند نمایندگی میراث فرهنگی گراش بودند.
  در نتیجه تا اطلاع ثانوی اداره میراث فرهنگی گراش تعطیل است.

 5. محمود نوشته است:

  پس جناب فرماندارپاسخگوباشنداین همه توبوق وکرنا میکردندمااینقدراداره مستقل کردیم ماادارات رادرشهرستان فلان کردیم چی شد اقای فرماندار

 6. گراشی باتعصب نوشته است:

  افتتاح اداره بایک کارمنداون هم ازاموزش وپرورش واقعا جای تعجب داره دستتون دردنکنه اقای فرماندار با افتتاح کردن اینجورادارات دولت قبل مارا مستقل کردوشهرستان دولت تدبیروامید ماراوابسته به لارستان کرد

 7. گراشی باتعصب نوشته است:

  دلمان خوش بوداداره میراث فرهنگی وگردشگری داریم همش کشک بوداگه انجمن میراث فرهنگی نداشتیم تمام اثارباستانی شهرستان ازبین میرفت بزرگان گراش امام جمعه فرماندار چراپی گیری نمیکنیداداره میراث فرهنگی درگراش مستقربشه چرااخه یک اداره که مجوزش به صطلاح طبق گفته جناب فرماندارگرفته شده هنوزیکسال ازفعالیتش نمیگذره تعطیل میکنندوزیرنظرلارستان میکنند یک دفعه تمام ادارات که الان هم نمایندگی است ودلمان راخوش کرده اند گفته انداداره همه رازیرنظرلارستان کنید اصلا فرمانداری هم تابلویش بکنیدبنویسید فرمانداری ویژه لارستان بخشداری گراش وسلام باعث تاسف است عقبگرد گراش درچهارسال اخیر

 8. گریشنا | خبر و فرهنگ در گراش » Khuna Kadim 3: A Step Closer to Gerash Museum of Anthropoly نوشته است:

  […] more pictures here, here and […]