امروز ۳ بهمن ۱۳۹۶
نوشته شده در ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶، توسط: ، سرویس: جامعه، خبر، فرهنگ مردم، بازدید: 919 views

معلم‌ها در زنگ آشتی با میراث فرهنگی

هفت‌برکه (گریشنا): چند سالی است که انجمن ایکوموس گراش طرح «آشتی با میراث» را برای گروه‌های مختلف اجتماعی از جمله دانش‌آموزان و گردش‌گران اجرا می‌کند.  پنجشنبه، ۳۱ فروردین، دبیر و رییس این انجمن با ۳۵ نفر از دبیران مقاطع مختلف تحصیلی گراش همراه شدند و به بازدید علمی از چند بنای تاریخی گراش رفتند.

مهندس غلامرضا آرمان‌مهر، دبیر انجمن ایکوموس، ساعت ۷ و نیم صبح معلم‌ها را بر بام گراش جمع کرد و در صحبت کوتاهی، هدف این گردش را توضیح داد: «ضرورت شناخت و معرفی ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و گردشگری شهر، با تاکید بر نقش و جایگاه تاثیرگذار معلم‌ها در تربیت نسل‌های جدید». مهندس حامد عبداللهی، رییس انجمن، نیز درباره‌ی آشنایی کلی با سیر تاریخی و روند شکل‌گیری شهر گراش صحبت کرد.

«تگ آو» (تنگ آب) اولین مقصد بازدید بود. لذت قدم زدن در طبیعت هنوز بهاری تگ آو با دیدار اتفاقی با دکتر عبداللهی و گپ‌و‌گفت دوستانه و صرف صبحانه با او در کنار سد تکمیل شد.

مقصد بعدی، خانه فضل‌الله‌خان بود. اینجا عبدالعلی صلاحی پژوهشگر به گروه پیوست تا در شاه‌نشین خانه فضل‌الله‌خان، درباره خوانین و اتفاقات تاریخی گراش طی دو قرن اخیر صحبت کند.

در بازدید از خانه تاریخی سعادت نیز دو نسل مهم از خانه‌های تاریخی گراش (دوره قاجار و پهلوی) معرفی شد و ویژگی‌های معماری خانه‌های گراش برای معلمان توضیح داده شد.

اما ابراز علاقه‌مندی معلمان از برکه کل، بزرگ‌ترین آب انبار ایران، بهانه خوبی برای معرفی ویژگی‌های برجسته این برکه و دلیل نامگذاری (وجه تسمیه) آن و همچنین روایت داستان ساخت برکه تا و فروپاشی گنبد آن بود.

آخرین مقصد هم «موزه مردم‌شناسی گراش» در خانه شهیدان عظیمی بود. مهندس آرمان‌مهر با معرفی خانه و خانواده گرانقدر شهیدان عظیمی شروع کرد، و بعد معلمان را به بازدید از فضاهای مختلف موزه، پذیرایی با شربت و بستنی، دعوت به عضویت در انجمن ایکوموس و گرفتن عکس دسته‌جمعی دعوت کرد تا خاطرات این روز خوب را تکمیل کند.

دبیر ایکوموس از اداره آموزش و پرورش، مسلم پورشمسی، هنرمند عکاس؛ و زحمات فراوان راضیه متین هم تشکر کرد.

ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان Print This Post Print This Post
 1. همشهری نوشته است:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید
  کاری بسیار عالی و خدا پسند است ان شا الله همیشه ادامه داشته باشه و بانی خیر پشت این قشرو بگیره

 2. مجتبي ام نوشته است:

  برنامه پاکسازی تنگ آب به مناسبت روز زمین پاک، فردا صبح ساعت هشت صبح. حضور دوستداران محیط زیست موجب خرسندی است.
  ” انجمن حمایت از محیط زیست، حیات وحش و گردشگری گراش”🌺🌴

 3. حمیدرضامقیم کرمان نوشته است:

  سلام قولا من رب رحیم
  جناب آقای آرمان مهرعزیز تشکر برای این کار خیلی خوبتون .
  ولی بهتر بود بجای اینکه چندمعلم عزیزرو که به این اردو دعوت کردین ،دانش آموزان ودانشجویان برده می شد .چون معلمان معمولا ازاطلاعات تاریخی بهره مند هستند به خصوص استادنازنینمان آقای زارعی؛
  ولی این دانش آموزان هستند که به اطلاعات تاریخ گذشتگان خود نیازمندند تابااین برنامه های تفریحی رغبت به پیگیری نیازها وعبرت ها باشند ونهایتا به سوی کارشما روانه شوند .
  همیشه موید باشید

 4. گریشنا | خبر و فرهنگ در گراش » برنامه‌های آموزش و پرورش: تکریم ارباب رجوع؛ هدایت و مشاوره تحصیلی نوشته است:

  […] برنامه تور گراشگردی نیز از دیگر برنامه‌های اجرا شده در این هفته بود که با تلاش و هماهنگی راضیه متین و با همکاری انجمن ایکوموس در جهت شناخت هرچه بهتر و بیشتر فرهنگیان و دبیران آموزش و پرورش شهرستان گراش از مکان‌های تاریخی، مذهبی، تفریحی و دیدنی این شهرستان اجرا شد. (خبر کامل‌تر در هفته‌برکه). […]