امروز ۲۰ آذر ۱۳۹۶
نوشته شده در ۱۱ آذر ۱۳۹۶، توسط: ، سرویس: جامعه، خبر اول، گزارش، بازدید: 191 views

جنگ با سرطان در سه جبهه: پیگشیری، درمان و کاهش درد

هفت‌برکه (گریشنا): در اختتامیه‌ی سومین کنگره‌ی آنکولوژی، متخصصین مقالات خود را در موضوعات مختلف ارائه کردند. روش‌های پیشگیری از سرطان، بررسی تازه‌ترین شیوه‌های درمان و کاهش عوارض سرطان از موضوعات مهم روز دوم این کنگره بود. در بخش پایانی این مراسم، از بین آثار منتخب، سه پوستر و سه مقاله‌ی برتر معرفی شد.

به گزارش خبرنگار هفت‌برکه، دهم آذرماه، دومین روز از سومین همایش آنکولوژی گراش و مراسم اختتامیه‌ی این کنگره برگزار شد.

در بخش اول، دکتر احمد عبدالهی، مژگان کریمی‌زارچی، فلوشیپ جراحی سرطان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گراش، زهرا صراف، فلوشیپ آنکولوژی زنان و استاد تمام دانشکاه علوم پزشکی شیراز، دکتر مهدی محسن‌زاده، دکترای بیولوژی تولید مثل و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گراش، دکتر بابک مومنی، متخصص پاتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، غلام‌رضا دیانت، متخصص رادیولوژی و سونوگرافی از دانشگاه ایروان و اهواز و فلوشیپ و فوق تخصص رادیولوژی، برای اجرا و داوری به بالای سن آمدند.

دکتر عبداللهی: حدود ۲۰ درصد بیماران بیمارستان گراش، گراشی هستند

دکتر احمد عبدالهی در موضوع درمان توده لگنی توضیحاتی را ارائه داد. او در گفت‌وگو با خبرنگار هفت برکه گفت: «وقتی می‌گوییم گراش، نه به معنی منطقه محدود شهرستان گراش است؛ بلکه منظور همه منطقه است که با هم زبان و فرهنگ مشترک داریم. وقتی شما به بیمارستان امیرالمومنین علی(ع) گراش مراجعه می‌کنید، می‌بینید فقط ۲۰ درصد بیماران گراشی هستند و مابقی از مناطق اطراف و استان‌های همجوار مراجعه می‌کنند. این بیمارستان افتخار دارد به مراجعه‌کنندگان خود از جای‌جای جنوب فارس و استان‌های همجوار خدمات مناسب و مطمئنی حتی بالاتر از سطح مراکز استان‌ها ارائه می‌دهد. عده‌ای در مورد اینکه دکتر عبدالهی اهل کجاست، سخنان متفاوتی می‌گویند و بنده امروز اعلام می‌کنم دکتر عبدالهی خودمونی و اچمی است و اهل تمام منطقه جنوب است، از بندر لنگه گرفته تا فیروزآباد.»

دکتر کریمی: سرطان دیگر به معنی خداحافظی با فرزندآوری نیست

دکتر مژگان کریمی زارچی از یزد، پیرامون موضوع حفظ باروری در بیماران سرطانی سخنرانی کرد و گفت: «حفظ باروری در سرطان از ۱۰ تا ۱۵ سال قبل تا به حال مورد توجه محققین قرار گرفته است و از ابتدای تشخیص سرطان‌های زنان، نکات موجود در حفظ باروری و عملکرد تخمدان‌ها مد نظر بوده است. مطلع کردن بیمار و خانواده‌ی او از این که می‌توان جهت پیشگیری از آسیب به تخمدان و رحم به دلیل کیموتراپی (شیمی‌درمانی) و رادیوتراپی از طریق تجویز آمپول‌ها و روش‌های جراحی فریز بافت تخمدان، فریز اوویست و فریز جنین به وی کمک کرد حق حقیقی بیمار است، تا بیمار بداند او هم می‌تواند لذت مادر شدن را تجربه کند و هیچگاه سرطان به معنی خداحافظی با مادر شدن و فرزند‌آوری نیست، مگر این که سرطان در مراحل پیشرفته شناسایی شود.»

دکتر حبیب‌الله محمد‌جانی، متخصص داخلی، گفت: «تحت فشار قرار گرفتن یکی از سیاهرگ‌های اصلی قفسه سینه که باعث تنگی نفس و برافروختگی صورت و سردرد می‌شود و نیاز به درمان اورژانسی در مواردی خاص دارد و با نداشتن stant در رگ درگیر باعث باز شدن رگ می‌شود و علائم را کاهش می‌دهد. دادن استروئیدها در مواردی کمک می‌کند. اورژانس بعدی انکلوژی tumor lysis syndrome می‌باشد که در اثر تخریب سلول‌های توموری در اثر شیمی‌درمانی ایجاد می‌شود و باعث افزایش پتاسیم خون، اسید اوریک و فسفات و کاهش کلسیم می‌شود و همچنین باعث نارسایی کلیه می‌شود. درمان شامل سرم‌درمانی و در صورت نیاز داروهای کاهنده‌ی اسید اوریک و در شرایطی دیالیز می‌باشد.»

دکتر صائم: کنترل درد در اثربخشی درمان و طول عمر بیشتر بیمار موثر است

در بخش دوم دکتر صائم، مینا مجدی، فاطمه حیدری، حکیمه اکبری برای اجرا و داوری به روی سن دعوت شدند.

دکتر منوچهر حیدری، رادیولوژیست و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گراش به روش‌های تصویربرداری و غربالگری جهت تشخیص به موقع و درمان سریع سرطان قبل از این که قابل درمان نباشد، اشاره کرد. او عقیده دارد برگزاری کنگره امسال نسبت به سال‌های قبل کیفیت بهتری دارد و می‌گوید:«الحمدالله کنگره سوم با وجود بعضی از نواقص ولی بسیار بهتر از سال‌های قبل برگزار شد. تلاش می‌شود در کنگره‌های بعدی در زمینه‌های مختلف و کاربردی با قدرت بیشتر ادامه پیدا کند.»

مینا مجدی، پاتولوژیست، از نقش تومور مارکرها در سرطان پستان گفت و به زیرگروه‌های مثبت و منفی از نظر گیرنده‌های هورمونی جهت پاسخ به درمان هورمون‌تراپی، بررسی فاکتورهای پیش‌گویی‌کننده و پیش‌آگهی‌دهنده با توجه به حضور یا عدم حضور نشانگر‌های هورمونی اشاره کرد.

دکتر جلال صائم، فلوشیپ قلب و متخصص بیهوشی با گفتن این موضوع که مدیریت درد در بیماران سرطانی یکی از مهم‌ترین قسمت درمان استف گفت:«این باور که درد جزیی از بیماری است و بیمار مجبور به تحمل آن است صحیح نمی‌باشد. چرا که کنترل درد هم در کیفیت زندگی بیمار، اثربخشی درمان و حتی طول عمر بیمار موثر است. روش‌های کنترل درد با سه استراتژی انجام می‌شود: از بین بردن منبع درد (جراحی، رادیوتراپی و شیمی‌درمانی) کاهش انتقال درد از منبع درد تا دستگاه‌های عصبی مرکزی (داروهای nsad، مخدرها، اجوانت‌ها) و قطع انتقال درد (بلاک‌های عصبی).»

هاجر حق‌شناس، کارشناس ارشد پرستاری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بخشی از ارائه خود در موضوع مراقبت‌های پرستاری در بیماران تحت شیمی‌درمانی گفت: «پرستاران به عنوان عضو مهمی از تیم درمان باید در مورد عوارض شیمی‌درمانی و سرطان آگاهی داشته باشند و بتوانند آن را در بیماران تحت مراقبت خود شناسایی کنند و موارد غیرطبیعی را به پزشک گزارش دهند تا تشخیص زودرس و درمان به موقع در بیماران شروع شود.»

امیر منصوری، کارشناس ارشد پرستاری بهداشت روان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نکاتی پیرامون نحوه‌ی خبر دادن پیشامد بد و رفتارهای مناسب پزشکان و کادر درمانی با بیماران و خانواده‌های آن‌ها ایراد کرد.

یک نحقیق در لار: میزان آگاهی زنان از سرطان رضایت‌بخش نیست

در بخش سوم قوامی‌زاده،کارشناس ارشد بیوشیمی و عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی گراش، منصوری، پوریوسف، کارشناس ارشد پرستاری و حق‌شناس اجرا وداوری را برعهده گرفتند.

اسماعیل پارسایی منش از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گراش در ارائه خود روی موضوع پیشگیری تاکید داشت و گفت: «ما سه نوع پیشگیری داریم. پیشگیری اولیه شامل؛ آموزش بهداشت، شناخت عوامل خطر و اجتناب از آن‌ها (الکل، گوشت قرمز، نور خورشید و…)، پیشگیری ثانویه؛ شامل تشخیص زودرس بیماری،غربالگری و درمان به موقع در مراحل اولیه سرطان و پیشگیری ثالثیه، جلوگیری از عوارض سرطان هم عوارض جسمی و هم عوارض روحی. »

فاطمه حیدری، کارشناسی ارشد پرستاری ویژه به نقش تغذیه در بروز سرطان اشاره می‌کند و می‌گوید:«یکی از عوامل موثر بر بروز سرطان عوامل تغذیه‌ای است به گونه‌‌ای که با اصلاح رژیم غذایی خطر بروز برخی سرطان‌ها کاهش می‌یابد. چاقی، افزایش وزن، کم تحرکی، مصرف الکل، مصرف غذاهای چرب، پخت غذا در درجه حرارت بالا به صورت سرخ کردن و یا کبابی و کنسروی عواملی هستند که تاثیر آن‌ها بر افزایش خطر بروز سرطان به اثبات رسیده است. در عوض با مصرف مقدار زیاد میوه و سبزیجات، استفاده از فرآورده‌هایی مانند گوشت ماهی، سویا و حبوبات به جای گوشت قرمز می‌توان خطر بروز سرطان را کاهش داد.»

میزان آگاهی، نگرش و عملکرد زنان شهرستان لار نسبت به برنامه‌های پیشگیری از سرطان پستان موضوعی بود که دکتر محمد رفیع بذرافشان پیرامون آن صحبت کرد و گفت:«از آن‌جا که میزان آگاهی بر نگرش افراد تاثیرگذار است و از طرفی عملکرد افراد متاثر از نگرش و آگاهی افراد است. این مطالعه با هدف بررسی نگرش و آگاهی و عمکلرد زنان مراجعه‌کننده به مراکز درمانی لارستان انجام شد و یافته‌های این مطالعه نشان‌دهنده آگاهی و نگرش و عملکرد متوسط زنان در حوزه مربوطه است که رضایت بخش نیست و پیشنهاد می‌شود برنامه‌هایی جهت بهبود آگاهی و نگرش زنان بالای ۲۰ سال تدوین شود.»

سجاد پوریوسف در ارائه خود آزمون‌های غربالگری سرطان پستان و عوامل موثر بر انجام آن در زنان ایرانی را بررسی کرد و به نکاتی در این زمینه اشاره کرد:«سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در بین زنان ایران است. سن ابتلا به سرطان پستان در زنان ایرانی حداقل یک دهه پایین‌تر از کشورهای توسعه‌یافته است. کارآمدترین ابزار در تشخیص زودرس سرطان پستان انجام روش‌های غربالگری است. انجام روش‌های غربالگری سبب جلوگیری از پیشرفت ۹۵ درصد سرطان پستان می‌شود. آگاهی کم، عملکرد ضعیف و نگرش متوسط زنان ایرانی نسبت به روش‌های غربالگری نشان‌دهنده عدم ارائه اطلاعات و آموزش کافی به افراد است. هر دانشجو باید یک سفیر انجام رفتارهای پیشگیرانه سرطان‌ها در جامعه باشد.»

جایزه برای مقاله‌ها و سخنرانی‌های برتر

در بخش اختتامیه از دکتر عبدالهی، دکتر اکبری؛ رئیس دانشکده پرستاری و پیراپزشکی، آقای محسن‌زاده، دبیر علمی کنگره، خانم حیدری، دبیر کنگره و دکتر گلستان و دکتر محمدی دعوت شد به روس سن بیایند.

دکتر محسن‌زاده در بخش اختتامیه گفت:«تفاوت که این کنگره با دو کنگره قبلی داشت این بود که ما امسال ارائه و پذیرش مقالات داشتیم که استقبال زیادی نیز شد. از بین مقالاتی که ارسال شد نهایتا ما ۴۱ مقاله به شکل پوستر و ۵ مقاله به شکل سخنرانی با نظر داوران انتخاب کردیم و از بخش پوستر و سخنرانی ۳ اثر برتر پذیرفته شد که برای اعضای منتخب جوایزی در نظر گرفته شده است. در بخش پوستر مهدی قوام‌زاده و همکاران، امیر منصوری و همکاران، فاطمه دارابی و همکاران هر سه از دانشکده‌ی علوم پزشکی گراش به ترتیب نفر اول تا سوم شدند در بخش سخنرانی دکتر سکینه گرایلو از دانشگاه علوم پزشکی یزد نفر اول شد، وحید زنگوری و همکاران از دانشگاه علوم پزشکی شیراز مقام دوم را به دست آوردند و فریناز خسرویان و همکاران از اصفهان رتبه‌ی سوم را از آن خود کردند.»

در حاشیه‌ی این برنامه سه غرفه‌ برای بازدید مهمانان و حاضرین در کنگره فعال بود. در غرفه‌ی معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گراش بروشورهای آموزشی توزیع می‌شد و روش غربالگری زودرس سرطان روده بزرگ به بازدید‌کنندگان از غرفه توضیح داده می‌شد در این غرفه همچنین تست فیت که یکی از روش‌های غربالگری سرطان روده بزرگ است، معرفی شد. محسن ایزدی، مسئول واحد بیماری‌های غیرواگیر و سودابه تراول، کارشناس سلامت در این غرفه فعالیت داشتند.

غرفه‌ی دوم متعلق به انجمن ایکوموس بود که از طریق بروشور و به نمایش گذاشتن صنایع دستی و همچنین پخش عکس و فیلم از طریق مانیتور اطلاعاتی تاریخی با هدف معرفی گراش به بازدید‌کنندگان داده می‌شد. معصومه پولادوند و فاطمه سالاری از اعضای انجمن ایکوموس در این غرفه فعال بودند.

در غرفه سوم شرکت فسیل با مدیریت غلام‌رضا عباسی و محمد جواد مهرابی به معرفی محصولات غذایی ارگانیک گراش می‌پرداخت. مهرابی صاحب این غرفه می‌گوید:«مهمانان از ارده، دیشاب و کویته ، استقبال بیشتری نشان دادند.»

ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان Print This Post Print This Post