امروز ۲ بهمن ۱۳۹۶
نوشته شده در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶، توسط: ، سرویس: ادارات، جامعه، خبر، خبر اول، فرهنگ مردم، بازدید: 504 views

میراث فرهنگی بی‌سرپرست گراش

هفت‌برکه (گریشنا): نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گراش از ۲۱ تیرماه ۱۳۹۴ در خانه شهیدان عظیمی راه‌اندازی شد و سرپرستی آن بر عهده مهندس جواد اسدی گذاشته شد (خبر در گریشنا). ولی حالا نزدیک به دو سال بعد از افتتاح، نه تنها از ارتقای نمایندگی به اداره خبری نیست، بلکه چند ماه است که این نمایندگی سرپرست هم ندارد.

به گزارش هفت‌برکه، بیست و هشتم اردیبشهت‌ماه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی است. اما نکته‌ای که سوالات زیادی در ذهن مردم شهرستان گراش ایجاد کرد، حضور نداشتنِ نماینده‌ای از میراث فرهنگی در ارد برای بررسی بنایی زیرزمینی است که به تازگی در این بخش پیدا شده است (خبر کشف بنا در گریشنا). بسیاری از خوانندگان و مردم گراش و ارد می‌پرسیدند: چرا اداره میراث فرهنگی گراش در ساعات اولیه در محل حاضر نشده است، و رییس این اداره تنها چند روز بعد برای بازدید به ارد رفته است؟

اسدی: استعفا داده‌ام،‌ اما هنوز کارهای اداری را انجام می‌دهم

جواد اسدی در گفتگو با هفت‌برکه می‌گوید او در پایان سال ۱۳۹۵ از ریاست این اداره استعفا داده است: «من قبل از سال جدید استعفا داده‌ام. قرار بر این بود که یکی از کارمندان اداره کل را به گراش منتقل کنند، اما برای حضور این نیروی جدید در گراش، مشکل مکان اسکان داشتیم. در این مورد با شورا صحبت کردیم و مساله حل شد، اما خبری از نیرو نشد.»

اسدی در ادامه به استخدام نیروی بومی برای اداره اشاره کرد و افزود: «ما چند نفر از خود گراش هم پیشنهاد دادیم، از جمله مهندس غلامرضا آرمان‌مهر را. اما فعلا موافقتی از طرف اداره کل صورت نگرفته است. می‌گویند فرد مورد نظر باید استخدام دولتی باشد و مدرک مرتبط داشته باشد. در حال حاضر تا آمدن نیروی جدید، سرپرستی اداره با من است و نامه‌ها و کارهای اداری را من انجام می‌دهم.»

اسدی شرایط فعلی اداره میراث فرهنگی را مناسب دانست و بیان کرد: «اداره میراث فرهنگی گراش در حال حاضر شرایط خیلی مناسبی نسبت به قبل دارد و رییس جدیدی که کار را شروع کند در واقع کار را از صفر شروع نکرده است. همه چی برای کار کردن مهیا است. از شورای شهر و فرماندار شهرستان درخواست دارم تا با جدیت بیشتری پیگیر این مسئله باشند.»

هرمزی: کم‌کاری اداره کل و فرمانداری در این زمینه مشهود است

عبدالرضا هرمزی، نایب‌رییس سخنگوی شورای شهر، در رابطه با راه‌اندازی این اداره در گراش می‌گوید شورا به تعهداتش کاملا عمل کرده است، اما از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس به تعهدات عمل نشده است: «راه‌اندازی اداره میراث فرهنگی در گراش یک همکاری دوطرفه بود با اداره کل. قرار بر این بود که محل و کلیه ملزومات اداری را ما تامین کنیم و اداره کل نیرو در اختیار گراش قرار دهد. انتقال آقای اسدی از اداره آموزش و پرورش به میراث فرهنگی صرفا جهت راه‌اندازی این نمایندگی در گراش بود و قرار بود اداره کل نیرویی در اختیار اداره قرار دهد تا با تعطیلی اداره روبه‌رو نشویم.»

هرمزی از هزینه‌هایی که شورای شهر در زمینه‌ی میراث فرهنگی انجام داده است خبر می‌دهد و گلایه‌اش را از اداره کل میراث فارس اینطور بیان می‌کند: «ما این گله را از اداره کل داریم که در این زمینه کم‌کاری دیدیم. حتی در طول این مدت، نه تنها نیرویی اختصاص ندادند، بلکه حقوقی هم به رییس اداره گراش پرداخت نشد. ما برای بخش میراث فرهنگی گراش، دو سه میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم. در نتیجه این انتظار را از اداره کل داشتیم که آنها هم کمکی به ما داشته باشند. اما این انتظار برآورده نشد.»

هرمزی در ادامه به کم‌کاری فرمانداری شهرستان گراش در پیگیری مسئله میراث فرهنگی نیز اشاره کرد: «انتقادی هم داشته باشم به فرمانداری گراش که کم‌کاری‌اش در این زمینه مشهود است. در حال حاضر هم با استغفای رییس اداره، برای انتقال نیروی جدید به گراش فقط رایزنی شده است که تا به امروز بی‌نتیجه بوده است.»

فرمانداری: بی‌جواب

برای گرفتن جواب نهایی و اینکه پیگیری‌ها تا به امروز به کجا رسیده است، به سراغ اصغر فرودی، فرماندار و رییس انجمن میراث فرهنگی شهرستان گراش، رفتیم. اما بعد از چند بار تماس و حضور در فرمانداری، پاسخی از جانب فرمانداری دریافت نکردیم. معاون فرماندار هم پاسخ به این مسئله را به عهده خود فرماندار گذاشت. بحثی هم در مورد استفاده از ظرفیت جمشید جعفرپور، نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی، مطرح شده بود، که پیگیری این بحث نیز با فرمانداری خواهد بود. باید منتظر ماند که پیگیری‌ها به کجا می‌رسد و سکان ریاست این اداره در نهایت به چه کسی سپرده می‌شود: یک نیروی بومی؟ یا نیرویی از اداره کل؟

هفت‌برکه در روزهای آینده این موضوع را از فرمانداری و منابع آگاه دیگر پیگیری خواهد کرد.

ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان Print This Post Print This Post
 1. یک اردی نوشته است:

  سلام اینا همشون دارن خودشونو تبرئه میکنن حالا سرپرست نداشت کارمند هم نداشت بیاد ارد حداقل یه صورت جلسه کنه انشاالله روزی برسد که مسولان به دور از هرگونه تبعیض قومیتی انجام وظیفه کنن اگه قرارباشه همچین چیزهایی پیدا بشه ومیراث فرهنگی گراش بی تفاوت باشه که تعطییل بشه بهتره

  مسعود غفوری پاسخ در تاريخ خرداد ۱۷ام, ۱۳۹۶ ۹:۰۹ ب.ظ:

  این اداره فقط یک پرسنل داشت، که همان مهندس اسدی، رییس اداره بود.
  دقیقا به همین خاطر است که با رفتن او این اداره هم عملا تعطیل شده است.

 2. صمد نوشته است:

  سلام.عده ای یه تلگرام ساختن به نام گراش انقلابی و تمام توهین به منتخب مردم می کنند و علت هر چیزی رو دولت می دونند.جوری وانمود می کنند که منتخب مردم مخالف رهبر و دین وسپاه است.خواهش می کنم هر اتفاقی رو ربط ندیم الان که هموطنان ما مظلومانه ماه خدا شهید شدن به جای اینکه انگشتر اشاره به سوی دولت دراز کنین.حرف از اتحاد و همسویی بزنین.ازخدا بترسیم.

 3. سُبحان نوشته است:

  با سلام؛جناب یک أردی تصور میکنم یک گراشی باید جواب خوبی ، به مردم شریف أرد بده ، و اون اینکه افرادی مثل جنابعالی که فقط به دنبال اختلاف افکنی و نشان دادن بد أخلاقی های قومی و قبیله ای شخصی هستند رو جدا از مردم شهرستان گراش و مردم پاک و بی آلایش أرد دانسته تا تفکراتی اینچنینی دنبال تغییر رویه و همسو شدن با مردم باشند و یا به دنبال جای دیگری برای کاسبی خود باشند، نشان به اون نشان که در مورد همین مطلب در چند روز گذشته عین همین جملات مغرضانه رو بیان کرده اید، چطور انتظار دارید مردم شریف گراش حساب افراد مغرضی چون شما رو از مردم شریف أرد جدا ندانند!؟

 4. یک اردی نوشته است:

  با سلام سبحان جان من نه با گراش نه با گراشی هیچ مشکلی ندارم به دنبال تفرقه افکنی با گراش نیستم بلاخره ما زیر نظر گراش هستیم و معمولا باید ادارات گراش کارهای ارد رو انجام بدن و طبق گفته بخشدار ارد وقتی تماس تلفنی با گراش در رابطه با تونل زیر زمینی انجام شده میراث فرهنگی هیچ واکنشی نداشته دیگه اینا هم زنگ زدن لار از لار اومدن حالا خودت قضاوت کن مقصر کیه؟ انشاالله که مسئولین ارد وگراش متحد باشن و برای ابادانی هر چه بیشتر منتطقه تلاش کنند

 5. معترض نوشته است:

  اقای فرماندار که چند وقت پیش در گریشنا و چند وقت پیشتر در نماز جمعه اعلام کردید که ما چند تا صنعت رو در گراش راه انداختیم و چند تا که به ورشکستی رسیدند رو پا کردیم (البته ملت گراش آگاهند و حرف صحیح رو از ناصحیح تشخیص میدن ولی به روتون نمیارند و احترامتون میزارند) صنعت پیشکش نخواستیم،شما اگه کار بلدید همین ادارات رو روبراه کنید. […]

 6. گراشی نوشته است:

  واقعا دل پری از این فرماندار گراش داریم ولی حیف که نمیشه خیلی حرفا را اینحا زد

 7. علی نوشته است:

  اقای غفوری ممنون که نظربنده راحذف کردید

  مسعود غفوری پاسخ در تاريخ خرداد ۱۹ام, ۱۳۹۶ ۸:۰۹ ب.ظ:

  بارها گفته‌ایم که نظرات حاوی توهین و تهمت و تمسخر حذف می‌شوند.
  اگر نظر را با نام خودتان گذاشته بودید، شاید کامل حذف نمی‌شد.

 8. گریشنا | خبر و فرهنگ در گراش » وضعیت اداره میراث فرهنگی پیگیری می‌شود نوشته است:

  […] آخرین وضعیت پیگیری برای رییس جدید این اداره سخن گفت. (خبر در گریشنا) خبرنگار هفت‌برکه در آن گزارش از فرمانداری شهرستان […]